Lajme

Gjermania si asnjëherë më parë, ndan 100 miliardë euro për investime ushtarake

Pinterest LinkedIn Tumblr

Gjermania u largua sërish nga politika e kahershme të dielën me kancelarin Olaf Scholz që njoftoi se qeveria do të sigurojë 100 miliardë euro për investime ushtarake nga buxheti i saj i vitit 2022, raporton The Guardian.

“Ne do të duhet të investojmë më shumë në sigurinë e vendit tonë për ta mbrojtur lirinë dhe demokracinë”, u tha Scholz ligjvënësve, duke marrë një ovacion të fortë. Kjo do të thotë se Gjermania do të shpenzojë mbi 2% të prodhimit ekonomik për mbrojtjen.

Gjermania ka rezistuar prej kohësh ndaj rritjes së shpenzimeve të saj të mbrojtjes pas tmerreve të shekullit të 20-të, ndaj ky njoftim i fundit shënon një ndryshim të madh politikash.

Të shtunën Scholz miratoi mbështetjen ushtarake nga Holanda për të shkuar në Ukrainë dhe dhuroi raketat e veta antitank dhe kundërajrore, duke thyer një tjetër politikë të kahershme të refuzimit të dërgimit të armëve në zonat e konfliktit.

“Nuk mund të ketë përgjigje tjetër ndaj agresionit të Putinit”, tha Scholz.