Lajme

Detaje të reja nga vrasja e kosovares në Zvicër, flasin të afërmit

Pinterest LinkedIn Tumblr

Gruaja me inicialet F. B, 44-vjeçare, ka vdekur në spital, pas dhunës që dyshohet e ka pësuar nga burri i saj në Schafisheim AG të Zvicrës. Viktima nuk ka mundur të shpëtojë pavarësisht reanimimit nga mjekët. Ndërkohë, ndaj burrit të saj është caktuar masa e paraburgimit prej tre muajsh.

“Ne sapo kemi mësuar për rastin dhe jemi shkatërruar të gjithë”, thonë të afërmit.

Fiona Strebel, zëdhënëse e zyrës së prokurorit publik, konfirmoi vdekjen.

“Tani kemi të bëjmë me një vrasje. Është urdhëruar autopsia”, ka thënë ajo për 20minuten.ch.

Sipas policisë, i dyshuari i krimit është burri N.B, 46-vjeçar teksa kërkesa për paraburgim e prokurorisë është miratuar nga gjykata.

“Gjykata e masave të detyrueshme miratoi kërkesën tonë dhe urdhëroi paraburgim për një periudhë provizore prej tre muajsh. Sfondi dhe rrjedha e veprimit janë objekt i hetimit në vazhdim”, ka thënë Strebel. “Burri nuk ka rekord penal në lidhje me dhunën në familje. Asgjë nuk është e regjistruar në zyrën e prokurorit publik”, ka shtuar ajo.

Njëri nga fëmijët bëri një telefonatë urgjence

Sipas policisë së kantonit Aargau, një prej fëmijëve bëri një telefonatë urgjence pak pas mesnatës të së premtes. Pas mbërritjes në vendngjarje, punëtorët e shpëtimit gjetën një grua të pajetë në shtrat. Mjekët ndihmës më pas patën sukses në reanimimin e saj. Burri N. B. lejoi të arrestohej pa rezistencë.

“Familja gjithmonë dukej e lumtur”, ka thënë një i afërm pas aktit. “Ata kanë dy vajza dhe një djalë. Ata e trajtuan njëri-tjetrin me shumë dashuri”, transmeton Sinjali.

N. B. gjithashtu postonte rregullisht fotografi të gruas dhe fëmijëve të tij në Facebook.

Sipas një kushëriri të autorit të dyshuar, e gjithë familja në Kosovë është në shok. Ai vetë e njeh F. B. për një kohë të gjatë. “Ne të gjithë jemi rritur së bashku”. Disa të afërm të tjerë thonë se ata nuk kishin asnjëherë probleme martesore.