Lajme

Menaxheri i “Besa Security” pjesë e grupit kriminal që grabiti paratë e bankës – zbulohet roli i tij në grabitje

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dy grabitje të armatosura kanë ndodhur vetëm vitin e kaluar gjatë transportimit të parave nga kompania “Besa Security”. Në rastin që ndodhi në nëntor të 2021, personat që kryen grabitjen e armatosur po dyshohet se patën një ‘dorë’ brenda kompanisë, që u ndihmoi. Bëhet fjalë për menaxherin e Logjistikës të kësaj kompanie, Milaim Lipovica, i cili gjendet në paraburgim. Lipovica mesa duket ‘sigurimin’ e vetëm që e ka bërë në këtë rast ka qenë ndihma për t’u grabitur paratë nga kompania për të cilën shërbente. Por si ishte përgatitur gjithçka dy javë para se të ndodhte grabitja.

Plani për grabitjen e parave më 18 nëntor 2021, duke sulmuar me breshëri plumbash automjetin e kompanisë së sigurimeve “Besa Security”, i cili po bartte paratë e bankës ProCredit, ishte ‘gatuar’ më 6 nëntor të atij muaji. Milaim Lipovica, 41 vjeçar, bashkë me Besim Kasumin, 40-vjeçar po dyshohen se atë ditë bënë gjithçka gati që automjeti me paratë që po transportoheshin të grabitej. Lidhur me këtë rast, dy të dyshuarit janë arrestuar më 15 shkurt, në orët e mëngjesit.

5F271967-0A2A-440C-9A83-4FC30D357B18.jpeg

Si u bë ‘gati’ gati dy javë më parë automjeti i “Besa Security”

E gjithë puna u krye për 1 orë e 15 minuta, në mëngjesin e 6 nëntorit. Lipovica, si person përgjegjës i sigurimit të “Besa Security”, fshehtazi, pa dijeninë e udhëheqësit të kompanisë dyshohet se e ka marrë një automjet “Fiat”, që shërbente për transportimin e parave, me të cilin ka shkuar deri Autoservisi “Besi”, ku pronar është i dyshuari Besim Kasumi.

Një mrekulli e re për humbjen e peshës! 19 paund në 3 javë.

Bashkë më Kasumin, ata dyshohet se kanë marrë rrugë për te Autoservisi “Ylli”, ku kanë bërë gati automjetin e kompanisë “Besa Security”, i cili do të grabitej gati dy javë më pas.

Burimet e Sinjalit brenda Prokurorisë kanë njoftuar se në këtë autoservis, Milaim Lipovica dhe Besim Kasumi, automjetit të kompanisë “Besa Security”, ia kanë vendosur një bllokadë për fikjen e motorit të automjetit me pilot elektronik nga distanca, të cilën më pas e testojnë.

Pasi e vërtetojnë se bllokada e vendosur po funksiononte, të njëjtit dyshohen se kanë bërë një xhiro me automjetin e kompanisë, për ta ritestuar në bazë të shpejtësisë së lëvizjes. Pasi edhe këtë test mesa duket e kaloi, Lipovica dhe Kasumi, furgonin për

transportimin e parave e dërgojnë te

Autoservisi i “Fiat”, në Prishtinë. Më vonë, këtë automjet e merr një punëtor i “Besa Security”.

Gjithçka u bë gati dhe gati dy javë më vonë, pasditen e 18 nëntorit, në fshatin Parallovë të komunës së Novobërdës, derisa me furgonin e kompanisë “besa” po transportoheshin para të bankës “pro Credit”, sipas Prokurorisë, automjeti ndalet me pilot elektronik nga i dyshuari Dardan Gashi dhe tre të tjerë, të cilën gjenden ende në arrati.

Të dyshuarit, të maskuar, kanë shtënë me katër kallashnikov në drejtim të automjetit, duke shkrepur 30 plumba, ku më pas grabisin 10 çanta me para dhe ikin me një veturë të tipit Zafira. Për t’i fshehur gjurmët, të dyshuarit ia kanë vënë flakën kësaj veture, afër një pompe të derivateve, për t’u larguar me një veturë tjetër. As veturën e tipit Wolvo, nuk e shfrytëzuan gjatë, pasi e njëjta u gjet e braktisur në një fshat të Sllatinës.